Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/biowit826/domains/czystesuplementy.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2323 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/biowit826/domains/czystesuplementy.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2327 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/biowit826/domains/czystesuplementy.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3165 Czym suplementy są? - Czystesuplementy.pl
ss

Conall

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/biowit826/domains/czystesuplementy.pl/public_html/wp-content/themes/czystesuplementy/framework/modules/title/title-functions.php on line 461
Home  |  Czym suplementy są?

Czym suplementy są?

1. Co to są suplementy?

Suplementy najczęściej występują w formie tabletek, kapsułek, syropów, kropli, herbatek czy mieszanek ziołowych, choć obecnie pojawiają się też inne warianty (lizaki, płatki magnezowe itp.). To codzienne uzupełnienie diety w ważne dla zdrowia pierwiastki, takie jak witaminy, minerały, tłuszcze, białka, antyoksydanty, błonnik czy probiotyki. Zwykle w suplementach znajduje się skoncentrowana forma tych substancji, co w czasie niedoborów pozwala szybko uzupełnić braki – zamiast np. kilku kilogramów warzyw wystarczy nam jedna tabletka dziennie, by dostarczyć sobie wystarczającą ilość wybranego składnika. Istnieją też suplementy funkcjonalne, czyli takie, które mają dodać nam energii, pomóc zrzucić wagę, poprawić koncentrację. Zwykle opierają się one na ekstraktach roślinnych, polisacharydach, aminokwasach czy białkach.

1.1 Suplementy a leki

Suplementy często możemy kupić w aptece i działają one korzystnie na zdrowie, co utrudnia zrozumienie, które produkty to suplementy, a które są lekami. Ogólnie przyjmuje się, że leki stosuje się w chorobie i przepisuje je lekarz. Suplementy nadają się do stosowania dla ludzi zdrowych. Nie leczą chorób ale mogą pomóc zapobiegać ich przyczynom i wspomagać zdrowie organizmu.

1.2 Naturalne czy sztuczne?

Syntetyczne witaminy czy minerały to efekt pracy laboratoriów XX i XXI wieku. Wcześniej syropy czy wyciągi witaminowe były uzyskiwane wyłącznie z substancji pochodzenia naturalnego – z warzyw, owoców czy ziół. I choć początkowo wydawało się, że wynajdując w laboratoriach tańsze zamienniki naturalnych witamin odkryliśmy idealny sposób na zdrowie, dziś już wiemy, że to naturalne suplementy mają przewagę nad sztucznymi. Wciąż przekonujemy się, że warzywa, owoce czy zioła to więcej niż tylko witaminy i często właśnie te dodatkowe składniki decydują o dobrej wchłanialności i pożytku dla zdrowia płynącym z witamin. Badania udowadniają, że dojrzałe na słońcu i w odpowiednich warunkach (zdrowa gleba, świeży deszcz) owoce mają więcej składników mineralnych, niż te wyprodukowane pod świetlówką w szklarni, co widać choćby wtedy, gdy porównujemy szare, zimowe pomidory do tych czerwonych, dojrzałych na świeżym powietrzu. To samo dotyczy suplementów, dlatego warto wybierać te pochodzące z jak najbardziej naturalnego źródła.

Przykładowo, zawarte w cytrusach i suplementach na ich bazie bioflawanoidy wspomagają odporność organizmu, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się i zwiększają wchłanialność zawartej w tych owocach witaminy C. Badania udowadniają, że witamina C z naturalnych źródeł wchłania się w 90 % , a wchłanialność witaminy C z laboratorium (kwas askorbinowy) to tylko kilkanaście procent. Z innych badań wiemy, że sztuczne witaminy są bardziej toksyczne. To znaczy, że łatwiej je przedawkować, bo organizm trudniej radzi sobie z ich usuwaniem z organizmu! Wreszcie sztuczne suplementy często zawierają sztuczne dodatki, które ten wyprodukowany w laboratorium proszek mają zamienić w tabletkę o apetycznym zapachu, kolorze, smaku czy konsystencji. Szacuje się, że 90 % suplementów dostępnych na rynku to „syntetyki”.

Wiemy, że jak najmniej przetworzona, naturalna i oparta na warzywach i owocach dieta jest dla nas najzdrowsza i że powinniśmy wystrzegać się chemikaliów w naszej diecie. Dlaczego więc sięgając po suplementy mielibyśmy wybierać te sztuczne?

1.3 Bezpieczeństwo suplementów

Przeprowadzone niedawno amerykańskie badania pokazały, że sprowadzane przez małe sklepy i osoby prywatne z Azji suplementy z algami morskimi często zawierały substancje toksyczne: ołów czy kadm. Dlatego najlepszym wskaźnikiem, że kupowany przez nas suplement jest bezpieczny, jest renoma producenta, przyznane mu certyfikaty i sprawdzone źródło. Sprawdzaj certyfikaty, skład i pochodzenie produktów. Kupuj u producenta, jego przedstawiciela w danym kraju lub zaufanym sklepie – na bazarach czy internetowych aukcjach uważaj na podróbki.

1.4 Jak stosować suplementy?

Zalecenia odnośnie dawki suplementu zawsze znajdziesz na jego opakowaniu. Nie próbuj zwiększać dawek na własną rękę, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia w stosowaniu danego środka. Jeśli suplement przyjmujesz zgodnie z zaleceniem lekarza medycyny naturalnej czy swojego lekarza prowadzącego, stosuj się do ustalonych przez niego dawek i czasu trwania przyjmowania. Choć istnieją suplementy, które pozwalają odczuć swoje działanie nawet po jednej dawce (np. te na koncentrację na bazie naturalnych wyciągów roślinnych), to zwykle aby poczuć pierwsze efekty trzeba przyjmować suplement przez 1-2 miesiące. Dobrze, by po każdych dwóch miesiącach stosowania jednego specyfiku ziołowego zrobić kilkutygodniową przerwę.

1.5 Kto powinien sięgać po suplementy?

Lekarze zalecają podawanie suplementów z witaminą D i witaminą K już niemowlętom. Suplementy warto podawać też nastolatkom – jak wynika z badań, największe niedobory magnezu w populacji mają dziewczynki w wieku 13-17 lat, bo organizm w tym wieku potrzebuje olbrzymich dawek energii, a dieta większości dzisiejszych nastolatków nie sprzyja uzupełnianiu niedoborów.

Na niedobory mogą być też narażeni dorośli: w polskim klimacie zimą nawet 3/4 z nas cierpi na niedobór witaminy D, która w 90 % pochodzi w naszym organizmie ze słońca. Kobiety w ciąży powinny uzupełniać niedobory m.in. kwasu foliowego a osoby starsze są już narażone na niedobór szeregu substancji, z wapniem, witaminą D i cynkiem na czele. Z kolei sportowcy i osoby poddane stresowi szybciej „zużywają” zapasy magnezu w organizmie a palaczom, osobom lubiącym sięgać po kawę i alkohol i tym mieszkającym w dużym, pełnym zanieczyszczeń mieście, z reguły brak witaminy C, bioflawanoidów czy polifenoli. Pamiętajmy też, że im wyżej przetworzona dieta i im mniej w niej warzyw, owoców, kasz i produktów naturalnych a więcej cukru, soli i fast-foodu, tym większe ryzyko niedoborów.

Na koniec warto kierować się swoim samopoczuciem – jeśli czujemy się bez powodu wyczerpani, zestresowani i niespokojni, naturalne suplementy mogą pomóc stanąć na nogi. Również częste infekcje, złamania czy przeziębienia mogą świadczyć o niedoborach witaminy C, D czy wapnia.

1.6 Kiedy po nie sięgać?

Na pewno wtedy, gdy tak zaleci lekarz lub specjalista medycyny naturalnej. Ale również wtedy, gdy sami czujemy się zestresowani, przemęczeni lub słabi. Nie musimy jednak czekać na to, aż choroba dopadnie, bo najlepsze efekty osiągniemy stosując suplementy przez dłuższy czas (min. kilka tygodni). Witaminę D warto stosować jesienią i zimą z uwagi na fakt, że w tym czasie niemal 3/4 z nas cierpi na niedobory.

Jeśli chodzi o pory, w jakich najlepiej przyjmować suplement, to zależy to od zawartych w nim składników. Zawsze instrukcję znajdziemy na opakowaniu – jeśli nie, warto zapytać lekarza. Dobrze, jeśli przyjmujemy suplementy o stałych porach, co pozwala zachować systematyczność i odpowiednio przyswoić składniki. Np. udowodniono, że witamina C lepiej się wchłania, gdy jest podawana dwa razy dziennie w mniejszych dawkach, niż gdy przyjmiemy dwie tabletki na raz. Niektóre substancje wymagają odpowiedniego „towarzystwa” – przykładowo witaminy A, D, E i K rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego o ile nasz suplement nie zawiera wraz z nimi odpowiednich kwasów tłuszczowych, to dobrze jest przyjmować je w porze posiłku.

1.7 Co znajdziesz w suplementach?

Suplementy składają się z substancji czynnej, z substancji dodatkowych a w przypadku tabletek czy kapsułek również z otoczki. Substancje czynne to najważniejsza część suplementu – witaminy, minerały, tłuszcze czy polifenole. Na opakowaniu powinniśmy znaleźć dokładne dane o ich zawartości w preparacie. Porównuj składy i szukaj suplementów, w których jest duża dawka substancji aktywnej. Im wyżej znajdziesz je w składzie, tym więcej jest ich w suplemencie. Niektóre naturalne suplementy zawierają tez substancje dodatkowe, które wspomagają wchłanianie suplementu (np. piperyna w przypadku wyciągu z kurkumy czy bioflawanoidy w preparacie z witaminą C). Szukaj ich, jednak wystrzegaj się suplementów, które zawierają dodatkowe składniki, które w składzie nie są konieczne, a mogą zaszkodzić zdrowiu lub zmniejszyć wchłanianie preparatu. Należą do nich sztuczne barwniki,aromaty, substancje przeciwzbrylające, wypełniacze, cukier i słodziki.

NA CO UWAŻAĆ!

Szkodliwe substancje w suplementach, sprawdź jakie mają działanie i jak je odnaleźć na etykietach. Lista, którą musisz poznać.

WIĘCEJ >

CZEGO DOBREGO SZUKAĆ

Na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać naprawdę bezpieczne, ekologiczne i etyczne suplementy. Proste porady, które pozwolą Ci na bezpieczną suplementację.

WIĘCEJ >